Med prvim in drugim Memorandumom. Anglo-Američani in razmejitev Primorske v obdobju 1915–1954
Zgodovinsko društvo Ljubljana in Muzej novejše zgodovine Slovenije
Vas vabita na predavanje dr. Gorazda Bajca:
Med prvim in drugim Memorandumom.
Anglo-Američani in razmejitev Primorske v obdobju 1915–1954
Predavanje bo v četrtek, 21. septembra 2017 ob 18. uri v Muzeju novejše zgodovine Slovenije v Cekinovem gradu na Celovški 23 v Ljubljani.
Gorazd Bajc se ukvarja s sodobno zgodovino, s posebnim poudarkom na preteklosti obveščevalnih služb, zgodovini diplomacije in mednarodnih odnosov, slovensko/jugoslovansko-italijanskimi odnosi, Balkanu, nasilju, ter tudi s vprašanji, ki so povezana z represivnimi sistemi in disidentstvom ter pravno zgodovino manjšin. Kot izredni profesor predava sodobno evropsko zgodovino in zgodovino Balkana po letu 1914 na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, raziskovalno se udejstvuje tudi v okviru Odseka za zgodovino in etnografijo Narodne in študijske knjižnice v Trstu, Zavodu za humanistiko Inštituta Nove revije v Ljubljani ter inštitutu Irris v Kopru. Objavil je tri monografije, pri treh je bil soavtor, napisal je 54 člankov in razprav, uredil je tudi devet knjig.
Predavatelj bo osvetlil najbolj relevantne značilnosti anglo-ameriške politike glede razmejitve Primorske v obdobju med Londonskim memorandumom iz aprila 1915 (poznamo ga kot Tajni londonski pakt) in Memorandumom o soglasju, ki so ga tudi podpisali v Londonu, in sicer oktobra 1954. Upošteval bo zunanjepolitične, vojaškostrateške in obveščevalne aspekte ter načrte, ki so jih najprej Britanci, pozneje pa tudi Američani, sestavili v luči svojih, a obenem širših načrtov, da bi primorska regija pridobila čim več možnosti za nadaljnji razvoj. Problematiko že več let preučuje na podlagi analize primarnih virov.
Vljudno vabljeni!